Historia SMC

Zawody z serii SmartMoto Challenge odbywają się od 2013 roku w Barcelonie oraz Moskwie. W sierpniu 2018 roku po raz pierwszy odbędą się również we Wrocławiu.

Historia SMC zaczęła się w 2012 roku, gdy Emilio Hernandez, pracownik naukowy ETSEIB oraz firma ELMOTO zdecycydowali się zorganizować pierwsze zawody w Barcelonie, inspirując się Formułą Student i potrzebą poszukiwania nowych rozwiązań w przemyśle pojazdów elektrycznych. Sprawiło to, że celem uczestników zawodów SMC jest nie tylko stworzenie najszybszego motocykla, ale również dobrego business planu i atrakcyjnie wyglądającego pojazdu.

Pierwsza edycja zawodów SMC odbyła się w 2013 roku, a wzięło w niej udział 8 drużyn. Tematem przewodnim zawodów było zaprojektowanie i zbudowanie motocykla elektrycznego dla studentów. Organizatorzy zapewnili silniki elektryczne oraz baterie.

2014 był rokiem dużego postępu projektów przedstawionych przez drużyny, natomiast cele i zasady pozostały niezmienione. W tym samym roku odbyła się również pierwsza edycja zawodów SMC w Moskwie.

W 2015 roku, zarówno w Moskwie jak i w Barcelonie, celem było zaprojektowanie motocykla dla dostawców pizzy. Po raz pierwszy w historii SMC studenci mieli zbudować motocykl dla ściśle określonej grupy potencjalnych konsumentów.

W 2016 roku przedstawiono wiele istotnych zmian. Po raz pierwszy użycie zapewnionych przez organizatorów części nie było narzucone w regulaminie, co otworzyło nowe ścieżki rozwoju. Kolejną istotną zmianą było podzielenie zawodów na dwie kategorie zależnie od mocy silnika: poniżej 2kW oraz od 2 do 8 kW.

W zeszłorocznym SMC skoncentrowano się na motocyklach crossowych, które były w stanie pokonać zarówno drogi asfaltowe, a także ciężki tor off-road.

SmartMoto Challenge nieustannie się rozwija, aby zapewnić inspirację dla młodych inżynierów. Drużyny biorące udział w SMC stworzone są ze studentów uczelni Europejskich oraz innych kontynentów. SMC jest okazją dla młodych inżynierów aby przetestować swoją wiedzę i umiejętności. Jest to również okazja do nabycia międzynarodowych kontaktów z inżynierami z całego świata.

Liczymy na to, że zawody w Polsce otworzą nową, wspaniałą kartę w tej historii. W tym roku celem zawodów ponownie będzie zbudowanie motocyklów off-road, jednak tym razem mocniejszych. Do zobaczenia we Wrocławiu i Barcelonie!